HADİ

Fatih Ürek’e uzun ömürler, “hadi” kelimesine eğlenceli bir anlam katan insanlardan biridir kendisi. Bu cümleyi yazdığım şu andan itibaren o şarkı en az bir kaç saat dilimde olacak, bunu da eklemek isterim. Elalem. Ne. Derse. Desin. Hadi Hadi Hadi Hadi Hadiieee… Darısı başınıza.

Geçtiğimiz haftalardan bir tanesinde evde görevli anne ve baba olarak ne kadar çok hadi dediğimizden dem vurup, eşimle beraber bir “Hadi’ye Hayır” boykot denemesi yapmıştık. Amaç hiç hadi dememekti, lakin daha birinci dakikada atılan goller bize en azından daha mütevazi bir azaltma yönünde devam kararı aldırdı. Biz de saymaya başladık. 

Resimde ifşa edilen skörbörtten görebileceğiniz üzere şahlanarak başladığımız bu yolculukta çok daha makul seviyelere (sürünerek) gelebildik. Aa resim ve skörbört yok mu? Yok tabi. Çünkü ben bu yazıyı yazana kadar kaybettik o skörbörtü. Birileri kesin attı onu ama itiraf etmiyor. Bu ben olmadığıma göre “rumuz kim” siz karar verin. Peki bu bir hafta içinde neler gözlemledik?

1) Ben eşimden daha çok hadi diyebiliyorum. Bu fark rakamsal bağlamda çok büyük olmasa da benim çocukla nispeten daha az zaman geçirdiğim, özellikle hadi’lik durumlarla (sabah kalkma, yemek yeme, giyinme, okula gitme, arabaya binme, arabadan inme, beresini takma, gibi) daha az muhattap olduğum göz önüne alındığında, oransal olarak evin hadi şampiyon adayı ebeveyn olduğum görülüyor. Az zamanda çok işler başarabiliyorum yani. Bunların çoğu gece yatma seremonisinin parçaları olan, koltuktan yatak odasına uçma, ve çiş-diş ikilisinden (yatma öncesi çiş salınımı ve dişsel fırçalanımdan) ibaret. Yani daha sabırsızım. 

2) “Hadi” adeta bir refleks bebeğim. Aralarda ben veya eşim hiç farkında olmadan taramalı gibi hadiliyoruz. Diğeri “Hahaha tam üç kere söyledin!” diye uyardığında ise masumca “Hadi ya. Gerçekten mi?” diyebiliyoruz. Ezberlemişiz. “Hadi” çocukla iletişimde bizim için artık ünlem ve soru işaretinden sonra gelen üçüncü en önemli noktalama işareti oluvermiş.

3) “Hadi” masum bir alman köylü kızı olmasa da (Heidi o) aslında kendi başına pek suçu olmayan bir kelime. Mesela “Hadi bakalım” pekala bir motivasyon, bir heyecan belirtebilir. “Haaydee giidelum hayde” ezgisel bir makam eşliğinde ritmik duygular uyandırabilir. Onu sevimsiz bir maymuna çeviren ebeveynin ittirme kaktırma eylemleri. Sapla samanı ayırmak lazım.

4) Beni en çok “oha”ya sevkeden şey ise bizim hadilerimizden ziyade, oğlumun hadicikleri. Minik minik, ama bir sürü. Hadi baba oynayalım, hadi baba git, hadi baba pembe panter, hadi baba oku artık, hadi baba, hadi baba, hadi, hadi, hadi… Aslında yarışmaya katmadık ama 5 yaşında olmasına rağmen 12 yaş altı takımda forma giyebilecek bir yıldız oyuncu yetiştirmişiz içimizde meğersem. Çocuklarda sabır seviyesinin daha az olması anlaşılır bir şeyken ona bu kadar çok hadi dedirtecek ne olabilir ki? Yorgun olduğu zaman fiziksel zorluklar içeren oyundan kaçan baba? Evden hep en son çıkan baba? Tam çocuğun yatma vakti gelmişken zıbıtan ve maymunluklar yapan baba? Bir şeye söz verip telefonundan kopamayan baba? Odaklı kalabilme süresi 20 dakikanın altında olduğu için oyundan kopan baba?

(Oğlum hemen bitir yazıyı!)

Ne? Anlamadım niye ki?

(Oğlum incilerin dökülüyor, baksana sıkıntı sendeymiş?!)

Aa hakkaten yav, niye öyle oldu? I-hı-hı (Kemal Sunal gülüşü. Nur içinde yatsın.)

(Hadi hadi kapat yazıyı)

Tamam.

Yazımız teknik bir arızadan dolayı  sona erdirilmiştir. Vermediğimiz kalıcı rahatsızlıktan dolayı özürdilemeyiz.

NOT: Bu arada eşimin bana karşı sarfettiği hadilerini saymadık, çünkü niyeymiş efendim, biz Sarp’a fırlattığımız hadilerimizi sayacağız demişiz de, yok bana söyledikleri sayılmazmış da, vi vi vi… Peşini bırakmayacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s