MADDEVİ DÜNYA

Screen shot 2015-02-04 at 2.13.35 PM

Son zamanlarda madde bağımlısı olarak yaşıyoruz çoğumuz. Sosyal medyada bilgi alımını kastediyorum. Madde bağımlısı dediysek koko ekstasi filan değil. Bildiğiniz ‘Madde’.

Sağlıklı Yaşam İçin Yapmanız Gereken 10 Şey.

Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Temel Kural. 

Okul Seçiminde Gözönüne Alınması Gereken Pöf Noktaları (püf diye düzeltmeyin, gıccıklığına pöf yazdım ). 

Tatlı Patates Hasatında Uzmanların İşaret Ettiği 4 Alternatif Teknik. 

Seyrederken Altınıza İşetecek 7 film…

Bu Yaz Mars’a Gideceklerin Yanlarına Almaları Gereken 3 Şey…

En son “Asabi Çocuk için Yapılması Gerekenler” gibisinden bir maddesel listeye denk geldim. Konu malum, çocuğunuz asabiyse (yani yaşı 2-72 arasıysa) ebeveyn olarak neler yapmanız gerektiği. Bizim çocuk da asabi bu aralar (bence annesine çekmiş), hemen okudum. Sonuç? Hayal kırıklığı. Şöyle diyor üç aşağı 4 yukarı:

“Çocukla konuşup, ona yaptığının olumlu olmadığını hatırlatın”

Biz whatsapp’ten yazıyorduk, demek ki konuşmak gerekiyormuş. Çok yararlı oldu bunu anladığımız.

“Ona (çocuk kastediliyor), evin ve ailenin kuralları olduğu ve bu kurallara uymazsa ceza alacağı net bir dille anlatılmalı”

Acaba bizim -güya- koyduğumuz kural, burada kastedilen kuraldan farklı bişey mi bu diye düşündüm. ‘Kural’ kelimesine sözlükten baktım. Sözlük “Niye aradın abi kelimeyi, yardımcı oliyim” dedi. Anlattım ben de, işte böyleyken böyle diye. Sözlük “Ahahahaha çocuk, kural, ceza ahahahaha allah iyiliğini versin abi, bi git yaa mfsshhaahahahaha” diye LOLdu… Sözlük…bile…güldü…

Devam ediyor maddesel erdem silsilesi…

“Bu davranışı sergilerken aslında sizi örnek alıyor olması çok muhtemel. Çocuğunuzun önünde sinirli davranışlarda bulunmamaya gayret gösterin”

BEN SİNİRLİ DEĞİLİM!!!! BENİM SİNİRLİ OLDUĞUMU KİM SÖYLEDİ!!!! HA?? KİM SÖYLEDİ DİYORUM!!!!!!!! BAĞIRMIYORUM BEN!!!… BAĞIRMIYORUM, HİÇ BAĞIRMAM!!!!

Liste kaç maddeydi hatırlamıyorum, devamı da 4 aşağı iki yukarı böyleydi.

Elbette maddelerin hepsinin veya çoğunun doğruluk payı var. Maddesel listeyi yapanların da bir günahı yok, anlıyorum. Herkese uyabilecek birşey yazacaklarsa bunun ‘genel’den bahsediyor olması çok doğal. “Gaye’yle Serkan oğlu, 2014 doğumlu Sarp’ın  Geçen Çarşamba Akşamı Yaptığı Asabiyete Karşı Yapılması Gerekenler” diye bir liste yazacak halleri yok. Bu listeyi daha kendi anası babası yazamıyor kolay kolay 🙂 Benim isyanım bu kadar çok “şunu yap… şöyle yap… bunları söyle…” tavsiyeleri havada uçuşurken bir çoğunun gerçek durum için net olmaması veya pratikte (yukarıda da bahsettiğim gibi) sözlüğü bile güldürecek zenginlikte gerçekçiliğe sahip olması.

“E okuma l*n o zaman” diyebilirsiniz, ama umut işte, hep yanıyor bir ışık karanlıkta otururkene. Bilmediğim neyi öğrenip daha iyi yapabilirim diye.

Sonuç?

Karar verdim bundan sonra ben de maddesel listeler yazıp paylaşıcam.

Hodri Madde!

MADDEVİ DÜNYA’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s