BABBALAR İÇİN ALTERNATİF SPOR

20140527-180757.jpg

Daha önce babba ve göbek konusuna değinmiştim. Bilindiği üzere bu iki şey geleneksel olarak bir arada yaşayagelmiş, son yıllarda artan farkındalık sayesinde azalsa da genel olarak birbirinden çok ayrılmamıştır. Annenin çocuk doğmadan önce göbeği büyür, babanın ise sonra. Annenin göbeği zamanla inerken, babanınki büyür. Sonra baba gaza gelir, o göbek küçülür, tam sıfırlarken kış gelir, stres artar, bişeyler bişeyler olur ve tekrar pörtler. Küçülür, pörtler, küçülür, pörtler, bu böyle devam eder. Az yemek en babba çözümdür. Spor yapmak da destek unsuru. Sırf spor yaparsan erimez yağlar, yemicen işte o kadar. Söylemesi kolay.

Babbanın işle aşk arasında (karısına ve çocuğuna olan aşkını diyoz tabi ki) spora zamanı kalmamaktadır ve babba etobur bir kültürün unsuru olduğu için yemek kısmı iradenin radarından sık sık çıkmaktadır. E n’edecek o vakit babba?

Çocukla yapılacak sporlar bu durumda bir ara çözüm sunabilir diye düşünüyorum. Bakalım bakalım neler varmış.

Her çocuğun bir kütlesi vardır (Fen Bilgisi). Yani çocuk hareket eden, konuşan, vızıldayan bir ağırlıktır. Çocuğu koltukaltlarından tutup yerden tavana doğru fırlatmak ve düşerken yakalayıp yavaşlatarak yere indirmek üst bacak, karın, kol, ve göğüsleri çalıştırır. 100’ü çocuğunuzun kilosuna bölüp bu hareketi kaç kere yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Misal, çocuk 10 kiloysa 10 kere, 20 kiloysa 5 kere. Çocuk 20 kilonun üstündeyse yapmayın bi zahmet, yuh yani. Dersen ki, “Ben bunu denedim, tavanda çocuğun kafasının izi var” o zaman başka bir ağırlık çalışması var: “Karıcım alışverişe gitmek istiyorum” de. 12 kutu günlük süt, 4 paket bebek bezi, 10 ıslak mendil, 20 cici bebe, 6 kilo muz, 8 kilo elma, 200 kutu çilekli sakız, toplam her elde 40’ar torba, marketten eve yürü. Kolların uzarsa, ben mesul değilim, lütfen eşine başvur. Göbeğine iyi gelebilir, bunu düşün.

Yağmı yakıcaz? Ana kucağına (ben ona aslında baba kucağı diyorum) koyun çocuğu AVM’de, bir aşağı bir yukarı yürüyün. Bonus olarak etraftaki kadınlardan “ay ne şiriiiin” yorumları alabilirsiniz.

Kardiyo? Al bi scooter, intervalli koşu yap peşinde. Oğlum yavaş, kızım dur, oraya gitme!!!

Ama dersen ki, ben göbeğe konsantre olucam, karın çalıştırmak istiyorum sadece. Yere yat sırt üstü, çağır çocuğu, “Karnıma çık yavrum” de… Çıktı mı? Aha “Şimdi de zıpla yavrum” de. Yemin ediyorum, iki haftada Brad Pitt karnı olur. Ha arada kaburga ve bilimum iç organın zedelenebilir. Ama bak Brad Pitt diyorum.

Neticede, amansız göbek yoktur. Derman arayana yol çoktur.

BABBALAR İÇİN ALTERNATİF SPOR’ için 3 yanıt

  1. Babalara spor yapabilmeleri için buypasacomdan uygun fiyatlara yürüyüş bantları alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s