AİLE DE BİR MECLİS NETİCEDE…

20140112-214819.jpg

Aşağıda okuyacağınız (veya okumayacağınız) tüm isim, karakter, ve patatesler hayal ürünüdür. Tüm benzetmeler ve çıkarımlar okurun algı ve yargılarının sonucudur. Yazar’ı bağlamaz.

13 Ocak 2014 Pazartesi günü gerçekleştirilen Büyük Millet Aile Meclisi Oturum Raporu:

Meclis Oturumuna Katılım Yoklaması
Annelerin Mücadelesi Partisi (AMP) – 180 vekilin tamamı oturumda hazır bulunmuştur.
Çocuk ve Kaka Partisi (ÇKP) – 220 vekilin tamamı oturumda hazır bulunmuştur.
Babalara Özgürlük Partisi (BÖP) – 140 vekilin 60’ı oturuma katılmıştır.
Dede Nene ve Bakıcı Koalisyonu (DNBK) – 120 vekilin 100’ü oturumda hazır bulunmuştur.

Oturum Tutatanakları
1) Oturum ÇKP partisinin erkenden meclise gelmeleri dolayısıyla normalden bir saat önce açılmıştır. ÇKP üyeleri çığlıklar ve tekmelerle salona girerken, erken açılan meclise AMP ve BÖP üyeleri gözleri şiş ve saçları dağınık bir şekilde intikal etmişlerdir. DNBK üyelerinden sadece bakıcılar erken gelmişlerdir.

2) İlk söz alan vekil Yiğit Baba, oturumun erken dağılması için bir önerge sundu. Akşam oynanacak şampiyonlar ligi maçlarını gerekçe gösteren Baba, AMP vekilleri tarafından şiddetle protesto edildiler. Bazı annelerin kürsüye yürüyüp Baba’yı yumruklamak istemesi üzerine araya giren DNBK üyeleri tartışmanın büyümesini önledi. Annelerin tepkisinden tırsan baba vekiller önergeyi derhal geri çektiler. Daha sonra kanun teklifi olarak tekrar gündeme sunacaklarını anlatırmışcasına birbirlerine whatsapp’ten göz kırptılar.

3) Cevap hakkı kapsamında söz alan Banu Anne, BÖP hakkında ağır eleştirilerde bulundu. Çok yakında tamamlanacak olan Babalar Hakkında Görevsizlik Gensoru Teklif’inin ayrıntılarından bahseden Anne, kendisini dinlemeyen babaların uyarılması için Meclis Başkanı’na çağrıda bulundu. “Afedersiniz, burada merkep mi gaz icra ediyor” diyen Anne, Meclis Başkanı tarafından disiplin cezasına çarptırıldı.

4) DNBK vekili Natali Deretnovra adlı bakıcının konuşmasını Rusça yapması salondan tepki gelmesine neden oldu. Ortak dile vurgu yapılmasını isteyenlerin itirazı kabul edilince Deretnovra’nın konuşması 12 ayrı dile çevirilerek yayınlandı. İtiraz edenler arasında annelerin ses tonunun daha zayıf çıkmasının, bakıcılarla olan ortak projelerinin önemi gereği olduğu sanılıyor.

5) ÇKP’den söz alan Emre Çocuk, Time-Out (Taymağut)’ta tutulan masum arkadaşları serbest bırakılana kadar açlık grevine girerek günde sadece bir öğün yiyeceklerini ilan etti. Çocuk, açlık grevinin başlangıcını temsilen konuşmasını tamamladıktan sonra sabah yemiş olduğu bulamacı kürsüye kustu. Bu sırada Dede ve Neneler AMP sıralarına dönüp “TORUNLAR ÖZGÜRDÜR ÖZGÜR KALACAK” diye slogan atarak greve desteklerini belirttiler.

6) Bu sırada kürsüye çıkan Erdem Baba, babaların evdeki çalışma şartlarının, hafifletme yoluyla iyileştirilmesi amacıyla bir çalışma komisyonu kurulmasını teklif edince AMP ve ÇKP tarafından dakikalarca yuhalandı.

7) Tartışmalar sürerken kaka yapan ve altlarının değiştirilmesine izin vermeyen çocuklar yüzünden salonda hakim olan koku geçene kadar oturuma ara verildi. Daha sonra çeşitli girişimlerle ikna edilen çocukların altlarının değişmesiyle beraber oturuma kaldığı yerden devam edildi.

8) Öğle arasına, beklenen saatten daha önce uyuyakalan ÇKP vekilleri yüzünden sessizce çıkıldı. Geçen sene salona ilave edilen monitör sistemiyle uyuyan çocukları meclis bahçesinden gözlemleyen anneler ve babalar, meclis önünde korna çalan taksi ve dolmuşçularla tartıştılar. Bir dolmuş şoförünü tartaklayan babalar daha sonra uyku saatinin uzamasından dolayı sıkılınca meclis bahçesinde 6’lık takımlar kurarak futbol turnuvasına başladılar.

9) Oturumun ikinci bölümünde aşağıdaki teklifler oylandı.

SINIRSIZ TELEVİZYON, iPAD, iPHONE KULLANIMINI TEŞVİK EDEN İLETİŞİM YASASI DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ
Teklifi Sunan Parti: ÇKP
Oylama sonucu: AMP ve BÖP vekillerinin tamamı red oyu verirken, DKNB çekimser kalınca, teklif ÇKP’nin kabul oylarına rağmen, red edildi.

GÜNLÜK ORTALAMA 10 SAAT OLAN ÇOCUK-UYKUSU DÜZENLEMESİNİN “MİNİMUM 12 SAAT” OLARAK DÜZELTİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ
Teklifi Sunan Parti: AMP
Oylama Sonucu: Annelerin komple ve DNB Koalisyonu’nun kısmen kabul oyu vermesine rağmen, salondaki BÖP vekillerinin o sırada bahçede final maçı oynanan turnuvaya akmış olması ve çocukların red oyu vermesi sebebiyle yeterli kabul oyu sağlanamadığından, teklif düşmüştür.

10) Oylamalardan sonra söz alan AMP vekili Nur Anne’nin Emeğe Saygı Platformu hakkında yaptığı konuşma, salona giren turnuva şampiyonu takımı karşılamak amacıyla Meksika dalgası yapan BÖP vekilleri tarafından engellendi. Bu durumda zabıt tutturup oturumu erken kapatan Meclis Başkanı, bu kadar erken biten oturumun ardından çocukları nasıl oyalayacaklarını bilmeyen anneler tarafından uzun süre alkışla protesto edildi. “Bunlar yetişkinse biz neyiz” diye isyan eden çocuklar DNBK’yla birleşmeye sıcak baktıklarını belirterek salonu terkettiler. Çocuklar salondan çıkarken onlara şeker ve çikolata atan Dede ve Neneler bu karara desteklerini belli ettiler.

AİLE DE BİR MECLİS NETİCEDE…’ için 2 yanıt

  1. Yazılarınızı eğlenerek okuyorum. Yaratıcılığınızı da ayrıca kutluyorum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s