EĞİTİM CART

20130208-123107.jpg

MÜDİRE- Merhabaa hoşgeldiniz
ANNE- Hoşbulduk, biraz geciktik kusura bakmayın
MÜDİRE- Hiç önemli değil, buyrun oturun. Ne ikram edebilirim size, çay, kahve, su?
ANNE- Ben birşey almiim
BABA- Ben bi su alırım
MÜDİRE- Tabi, hemen. Ayşe hanım bi su getirir misiniz beyfendiye?… Eveet, sanırsam okul hakkında bilgi alacaktınız çocuğunuz için?
ANNE- Evet, biz okullara bakmaya başladık
MÜDİRE- Kaç yaşında öğrenci adayımız, bugün gelemedi galiba
ANNE- Yok gelemez, daha yapmadık
MÜDİRE- Nasıl, anlayamadım?
BABA- Biz daha yeni karar verdik çocuk yapmaya.
ANNE- Yani henüz yok ama yakında olacak inşallah. Çevremiz erkenden yazdırmanın daha iyi olacağını söyledi.
MÜDİRE- Tamam, sizin gibi başka gelen anne baba adaylarımızda var, hiç sorun değil. Nerden başlayalım?
BABA- Biz biraz bilgi almak istiyoruz, yani genel olarak hani, işte şartlar, program, fiyatlar…
MÜDİRE- Hay hay, ben başlıyim o zaman? Buyrun bunlar broşürlerimiz. Şimdi çocuk daha yok dediniz, ama olunca kaç yaşında başlatmayı düşünüyoruz?
ANNE- Valla tam emin değiliz, bizim de ilk çocuk olacak, ama siz bir fikir verseniz, genelde kaç yaş uygun oluyor?
MÜDİRE- Şimdi herkes farklı başlayabiliyor, ama en erken programımız 40 günlük bebekler için, daha sonra ki başlangıç dönemleri 3 aylık, 6 aylık, bir yaş, iki yaş şeklinde devam ediyor. Genelde 40 günlükken başlamayı tavsiye ediyoruz, çünkü erken başlayan çocuklar çok daha hızlı uyum sağlayabiliyor.
ANNE- Anlıyorum. Sen ne dersin Fırat?
BABA- Bilemiyorum ki? 40 günlük programda neler var?
MÜDİRE- 18 yaşa kadar programlar çok değişmiyor, ben en son programı açıyim size ekrandaa…Hah, şimdi şöyle, öncelikle haftada 7 gün, sabah 9 akşam 8, ve 7 yabancı dil var bu programda.
ANNE- Hangi diller?
MÜDİRE- İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Çince, İspanyolca. Bütün hocalarımız yabancı anadillerini öğretiyorlar.
BABA- Biz bu dillerden seçim mi yapıyoruz?
MÜDİRE- Hayır hayır, bunların hepsi standart, eğer veli isterse ek ücret karşılığı Japonca veya Arapça da eklenebiliyor.
ANNE- Anlıyorum. Peki oyun saatleri, aktiviteler nasıl?
MÜDİRE- Haftanın her günü sanat dersleri var, işte sanat tarihi, heykel, resim, müzik gibi konularda eğitim veriyoruz, bu arada herhangi bir müzik enstrümanı var mı aklınızda?
BABA- Daha bilemiyoruz ama annesi piyano ve keman istiyor, bende gitar veya trompet düşünüyordum.
ANNE- Biraz da kız mı erkek mi ona bağlı aslında
MÜDİRE- Tabi ki, piyano, keman, gitar, bunlar hep var, yalnız üflemeliler için yeni bir hoca arıyoruz, Kenny G’le çalışıyorduk ama kendisi turnede olucak önümüzdeki sene. Onun dışında davul, tüm yaylılar, hatta orkestra şefliği de mevcut seçenekler içinde. Biz genelde çocukların önce sadece 3 ya da 4 enstrumanla başlamalarını uygun görüyoruz, sonra isteğe göre durum değişebiliyor.
ANNE- Oyun saatleri nasıl?
MÜDİRE- Biz çok bilinen Haynenşwaygınştayn Sistemiyle eğitim veriyoruz. Belki duymuşsunuzdur, çocuğun kendi istençleri ve toplum içindeki yerini belirleyen bir sosyal simulasyonu kareografik eliminasyon tekniğiyle en ileri şekilde verebilen bir program bu. Yani biz çocukların birer birey olarak ne istediklerini bildiklerine inanıyoruz ve tüm kararları onlara bırakıyoruz.
BABA- Biraz örnek verebilir misiniz, yani mesela oyun saatinde naapılıyor?
MÜDİRE- Tabi, mesela çocuklara bir kağıt, bir makas, bir de taş vererek, boş bir odada 7 saat yalnız bırakıyoruz. Bazen bu çok basit geliyor veliye, ama bu 7 saat boyunca onlara bir sürü kişilik testi, video-analizler yapıp, raporlar yazarak çocuğun ileride ne tip bir psikolojik tedaviye ihtiyacı olabileceğini tespit ediyoruz. Bu raporlarda zaten internet aracılığıyla velilere de iletiliyor.
ANNE- Yemek, alt değiştirme gibi konular nasıl oluyor?
MÜDİRE- Bizim programlarımızda yemek dahil değil, öğrencinin yemeğini kendisinin getirmesini ve yemesini uygun görüyoruz. Ama bunun bazen zor olduğunun farkındayız, o yüzden ücretli kafeteryamızı Nusret Et Lokantası işletiyor, tabi sadece nakit çalışıyorlar. Alt değiştirmede yok, yine öğrencinin tuvalet eğitimini almış olarak gelmesini istiyoruz. Bunun içinde bi sertifika gerekiyor, ben size bu eğitimi veren kuruluşların listesini e-maille yollarım ilgilenirseniz.
BABA- Peki spor faaliyetleri?
MÜDİRE- Bizim spor takımlarımızın çoğu kulüp bazında liglerde oynuyorlar. Mesela geçen sene Fenerbahçenin altyapısını satın aldık, futbol oynayan öğrencileri Aykut Kocaman çalıştırıyor haftada 7 gün. Gerçi gün aşırı istifa ediyor ama genelde bir aksaklık olmuyor. Onun dışında basketbol, voleybol, yüzme, tüplü tüpsüz dalma, paragliding, buz hokeyi, kriket, gibi birçok sporumuz var. Hatta seneye erkek çocuklarına yönelik komando eğitimi düşünüyoruz. O kapsamda bi ihtimal 1 aylık potansiyel bedelli askerlik programıda oluşabilir, bunun için savunma bakanlığıyla görüşmeler yapıyoruz. Siz 40 günlük başlatmayı istiyorsanız mutlaka düşünün derim.
ANNE- Peki ücretler nasıl oluyor, ne kadar yani?
MÜDİRE- Ondan önce ben size okulumuza öğrenci alırken uygulanan elemeleri anlatayım. İlk olarak, ingilizce ve almancası akıcı olmayan çocukları kabul etmiyoruz. Bir de genel seviye belirleme sınavımız var, iki aşamalı, işte biyoloji, kimya, fizik, tarih gibi konularda. Ayrıca zeka testide uyguluyoruz, alt limit 120 IQ puanı, ama bazen anne baba yeterince ünlüyse burda biraz esneyebiliyoruz, iki puan falan. Bu testleri geçen öğrenci kuraya giriyor. Testler için ücret 5,000 dolar, kuraya katılmak içinde 15,000 dolar alıyoruz ama bazı kartlara 2 taksit yapabiliyoruz, kolaylık olması açısından. Kura çıkarsa şayet, bu sefer velilerin ünlü veya zengin kimseler olması halinde öğrenci kolayca başlıyor okula. Eğer bu şart oluşmuyorsa iki ünlü, iki zengin kimsenin kefil olması ve 18,000 dolar kaporayla tekrar kuraya girebiliyor öğrenci. Girdikten sonrası ise senelik, KDV hariç 120,000 dolar. Bunun içinde servis, gezi, spor, sanat faaliyetleri gibi masraflar yok tabi ki, onlar ayrıca alınıyor. Daha önce belirttiğim gibi çocuğun psikiyatristle seanslarıda var, şu anda o hizmeti ücretsiz veriyoruz, ama tavsiye edilen ilaçların masrafları daha sonra veliye faturalanıyor. Son olarak, istek dahilinde çocuklara çip ve kamera takarak velinin çocuğunu istediği zamanda internetten takip edebilmesi için bir sistemimiz var, o da fiyata dahil.
ANNE- Ne dersin Fırat?
BABA- (fısıldayarak) ya bilmiyorum aşkım, baksana sadece 7 dil varmış, Sonerlerin yazdırdığı okul 12 dil öğretiyormuş, üstelik ben bahçede hayvanda görmedim. İlk gittiğimiz okulun hayvanat bahçeside vardı. Ama burda da psikiyatrist bedava.
ANNE- Biz biraz düşünelim o zaman, çok teşekkürleer
MÜDİRE- Ne demek efenim, benim e-mailim sizde var, ne zaman arzu ederseniz haber verin, işlemi başlatalım. Yalnız acele etmenizi öneririm, kontenjan bir hafta içinde dolmuş olur.

EĞİTİM CART’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s