Paralel Oyunlar

“Paralel Oyunlar” biraz provokatif bir başlık oldu ama kimse kıllanmasın, mevzumuz güncel paralel muhabbeti değil. Bakınız:

paralel    Fr. parallèle 

sf. 1. mat. Aynı düzlem içinde ikişer ikişer bulunan ve kesişmeyen, koşut, muvazi: “Bu, Çal Dağı’nın koyu mor sırtlarına paralel uzun ve yüce bir dağ.” -H. E. Adıvar. 2. a. gök b. Yerküresi üzerinde çizildiği varsayılan, Ekvator’a paralel çemberlerden her biri. 3. mec.Aynı zaman içinde gelişen veya aynı özellikleri gösteren (olay, düşünce vb.). (Kaynak TDK Güncel Sözlük)

Aha bu. Yalnız 1. tanıma verilen örnek cümle beni kopardı. Bildiğim paralelden şüphe ettim.

Peki, ben paralel oyunlarla neyi kastediyorum?

Gözünüzde canlandırın: Çok yorucu bir gün geçirmişsiniz. Akşam olmuş. Sizin pil %20, ama evdeki bebenin pil %80’lerde. Gelmiş diyor ki “Hadi baba oyun oynayalım”. Eyvallah oynayalım da, enerji zortingen. Çocuk isterki koltukların üstünden halıya delta kanatla uçalım, birebir tam saha futbol maçı yapalım, allahın cezası gangnam style şarkısında dans edelim, savaş oyunu oynayalım, sırtımıza bindirip Öksüzler filmindeki Şişko Nuri gibi “Benim olacak fıstık, binicem üstüne vurucam kırbacı” takılalım… Hayaller tatil köyü animatörü, gerçekler pili bitmiş ebeveyn. Fakat o çocuk oyun istiyorsa ve çok babba bir mazeret yoksa, seve seve oynayacağız. Ama biraz. Yani çok çok oynamaktansa, biraz biraz oynayacağız.

ÇOCUK- BABAAAEEEE hadi sıtarbors kılıcı oynayalım. Ben dart veydırım.

BABA- Oğlum baba çok yorgun (Yazanın notu: Ebeveynin mazeret bildrirken sık sık kendinden üçüncü şahıs gibi bahsetmesi de ayrı bir mevzu).

ÇOCUK- Ama oyuuuun??

BABA- Offf…

Of mu??? Of ne be? Oy-ni-cak-sın.

İnsanoğlunun en kritik yetilerinden biri karmaşık sorunlara çözüm bulmak. Ebeveyn de çoğu zaman insan olduğu için, bu duruma çözüm bulur:

BABA- Tamam oynayalım ama ben mesela bir yılan canavarıymışım, yerden gidiyorum, olur mu? Sen de yeşil dev ol.

veya,

BABA- Tamam ama yatağa gidip yorganın altına girelim, mağaracılık oynayalım, ya da yorganın altı bizim uzay gemimiz olsun.

veya,

BABA- Tamam savaşçılık oynayalım, ben yeşil devim sen de ayrınmen. Vur şimdi bana?… (Ciciuv dışşşş)… Aaah yeşil dev vurulduuu (Doink)…

ÇOCUK- Babaa?

BABA-

ÇOCUK- Babaa? Kalk hadii

BABA- Oğlum sen vurdun ya beni lazerle? Şimdi ben yamuldum, öyle hemen kalkamam, bayıldı yeşil dev, sen bekle biraz…

veya,

BABA- Tamam ama bence sörvayvır oynayalım. İlk görev senin tamam mı? Sen şimdi evdeki bütün oyuncakları toplayıp sepete koyacaksın ben de koltukta uzanarak saat tutucam, bakalım ne kadar çabuk yapabileceksin…

veya,

BABA- Tamam oynayalım ama uykudan uyandırma oynayalım. Ben uyuyormuşum. Sen biraz bekliyorsun, sonra birden gelip beni korkutarak uyandırıyorsun. Çok eğleniyoruz hihihi. Nasıl?

Uyandınız mı olaya? Yere paralel oynanan (yatarak ve oturarak), mümkün mertebe ebeveynin yayılmacı politikasına hizmet eden uydurma oyunlardan bahsediyorum.

Çocuk da duruma uyanana kadar elden gelenin en iyisi bu. Bir daha ki sefere böyle sinsi ve kurnaz (!) bir plan yaparken aklınıza gelirse, yalnız olmadığınızı bilmeniz size ekstra bir mazeret verir diye düşündüm.

Hatta varsa yukarıdakiler dışında taktikleriniz, paylaşın biz de öğrenelim. Maksat dayanışma 😉

paralel oyunlar.001

Paralel Oyunlar’ için 6 yanıt

  1. Dün akşam bir tane uydurdum ben de ayağa kalkamayacak kuvvette olduğumdan oturarak kale olmaca 😂. Şöyle ki taraflardan biri koltuğa oturur (ki bu uzun bacaklı olması gerekecek olan ebeveyndir) bacakları açıktır, gelen topa bacaklarını kapatıp açarak gol yememeye çalışılır.. Bir de yattığın yerden oynadığın bilek güreşi var ki dadından yinmez. Svgler efem. Hayal. 😄

  2. Biz Evcilik oynuyoruz ben bebek oluyorum bebekler yuruyemedigi icin oturduğum yerde oyunu idare edebilyorum☺☺

  3. herkesin ne taktikleri varmış yahu, bi deli benmişim işten gelip koltuk tepelerinde atlamacalı hoplamacalı oyun oynayan, aşkolsun hiç söylemiyorsunuz! 🙂

    işin trajikomik tarafı babasıyla daha sakin oyunlar oynamayı tercih ediyor, oturup boyama yapmak gibi falan. benimle futbol bile oynuyor yahu! :s

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s